top of page

Jeddy Anttila:

Tietovisa-pakinaa 20.12.2018

 

Nythän on jo ehditty pitää 6 tietokilpailua. Hyvät viinit elikkä hinnaltaan selkeästi kalliimmat kuin arvostetut ruokalippumme (7 €) ovat löytäneet oikeat omistajansa.

 

Tietokilpailukysymyksiä laatimassa on ollut seuraava joukkue: Johtajattarena Eini, penkkiurheiluun varsinkaan vuosilukuja unohtamatta Esko P., nelijalkaisiin kuninkaallisiin erikoistunut Pertti S., Manamansalon maisemiin ja asukkaisiin keskittynyt Reino ja kaikenmaailman tilastoihin ja kummallisuuksiin lapsuusaikaa unohtamatta Jeddy.

 

Kilpailijoiden lukumäärä on pikkuhiljaa kasvanut ja lähentelee viimeksi jo viittäkymmentä. Tietovisan pitopäiväksi vaihdettiin keskiviikko, koska aiemmin käytössä ollut lauantai täyttää Kerhon ilman Tietoakin.

 

Vanhat sankarit menestyvät edelleen. Kymmenen sakkiin on kuitenkin ängennyt muutama uusikin, jotka ovat erittäin tervetulleita. Uudet tulijat alleviivattuna.

 

Seuraavassa 6 kilpailun jälkeen 10 parasta pisteineen

 

1. Mauno 241

2. Veikko H. 214

3. Risto V. 197

 

Eini 190

Raimo 189

Jeddy 181

Esko P. 170

Helli P. 170

Rauna 163

Erkki R. 155

 

Kuten viime vuonnakin tarkoitus on, että 8 parasta kisaa lasketaan. Muutokset lopussa, kun kunkin pelaajan huonoimmat tulokset putoavat pois, ovat rajuja.

 

Toivottavasti pelaajat ovat viihtyneet. Lisääkin vielä mahtuu.

 

Hyvää Joulua ja menestykästä Uutta Vuotta

 

PS: keskiviikkona 2.1.2019 Eini aloittaa klo 18.00

 

20.12.2018 Jeddy

bottom of page